تاریخچه آریا
تاریخچه آریا

شرکت نقش تندیس آریا (سهامی خاص) – صاحب نام و پیشرو در صنعت نوشت افزار، لوازم هنری و آموزشی و اولین تولید کننده خمیر بازی و مجسمه سازی، رنگ انگشتی، رنگ گریم کودکان و چسب ماتیکی در ایران است. اکنون سایر تولیدات این شرکت عبارتند از انواع گواش، پاستل نقاشی و مداد شمعی، آبرنگ،انواع مداد تحریر و رنگی، انواع دفاتر تحریر، خطکش جات، بازیهای فکری، سرگرمی و محصولات جانبی

این شرکت فعالیت خود را از سال۱۳۴۰ ه.ش. با نام خمیر بازی آریا شروع کرد.

البته در دهه های گذشته، استفاده از خمیر بازی و بسیاری از محصولات این شرکت در کشورمان آشنا و همه گیر نبود و در مهد کودکها، مراکز پیش دبستانی و مدارس آنطور که باید و شاید به عنوان ابزار مهم آموزشی و سرگرمی تفهیم نشده بود. به تدریج با پیشرفت و توسعه فرهنگی و اقتصادی جامعه و درک عمیق تر نیازهای کودکان و نوجوانان در بخش های مختلف آموزشی، هنری و سرگرمی، توجه به آن در جامعه و متولیان مربوطه بیشتر شد. همزمان و همگام با این تحولات، شرکت آریا با تدوین و ارائه روشهای جدید آموزشی از طریق مراکز فرهنگی، تفریحی، آموزشی و نیز آگاهی رساندن از طریق وسایل ارتباط جمعی توانست در حد قابل توجهی اهمیت این نیازها را بشناساند و در راستای پاسخ به آنها با ایجاد یک بانک اطلاعاتی قوی و زیرساختهای علمی و تعریف شده، تولید و توسعه محصولات متنوع، جذاب و کاربردی با رعایت استانداردهای جهانی و بهداشتی را جامه عمل بپوشاند.

در حال حاضر محصولات این شرکت علاوه بر اینکه پاسخگوی نیاز کل کشور میباشد،در امر صادرات نیز نه تنها در سطح خاورمیانه پوشش قابل توجهی داشته است، بلکه در بخشی از بازار اروپا نیز محصولات خود را صادر نموده است. هم اکنون گروه صنعتی “نقش تندیس آریا” دارای ۴ واحد کارخانه مستقل در شهرستان رباط کریم و شهرک صنعتی نصیر آباد، دفتر مرکزی در تهران و دفتر فروش در بازار بین الحرمین می باشد و حدود ۵۰۰ نفر نیروی انسانی در سطوح مختلف این مجموعه مشغول به کار می باشند.


افتتاح خط تولید چسب ماتیکی

1395

آریا اولین و تنها تولید کننده چسب ماتیکی در ایران است. فرمالاسیون این محصول به صورت خاص و به نوعی است که بتواند ظرف مدت 45 ثانیه کاغذ را بچسباند و اثر آن با آب شسته می شود. چسب ماتیکی آریا در دو سایز 8 و 15 گرم با بسته بندی های متنوع به بازار عرضه شده است.

افتتاح خط تولید مداد

1393

خطوط تولید و ماشین آلات این واحد شامل 5 بخش عمده می باشد:
1. بخش تولید: بخش تولید شامل ماشین شیار زن (Grooving Machine)، ماشین مغز گذار (Lead Laying Machine)، کوره (گرمخانه)، ماشین شکل دهی ( Shaping Machine) می باشد.
2. بخش تکمیلی: این بخش شامل ماشینهای رنگ زنی (Painting Machines)، ماشینهای ته گرد (End Pointing Machines)، ماشینهای تراش (Sharpening Machines)، ماشین های استامپ (Stamping Machines) می باشند.
3. بخش Dipping
4. بخش بسته بندی
5. واحد ماشین سازی مداد آریا (Machinery) واحد آزمایشگاه و کنترل کیفی QC & Lab.

افتتاح خط تولید خط کش جات

1392

افتتاح خط تولید ظروف غذا خوری

1391

افتتاح خط تولید دوخت و دوز

1390

افتتاح خط تولید رنگ انگشتی

1387

افتتاح خط تولید تزریق پلاستیک

1384

افتتاح خط تولید گواش و آبرنگ

1382

گواش آریا دارای ظروف پلاستیکی پیوسته می باشد در نتیجه بخش پر کردن(Filling)، به صورت خاص توسط بخش ماشین سازی طراحی و ساخته شده است و همچنین طراحی و ساخت دستگاه پرکن و در بند گواش هر 12 رنگ همزمان و به صورت تمام اتوماتیک و بدون دخالت دست انجام می شود.

افتتاح خط تولید پاستل روغنی

1379

آریا اولین و تنها تولید کننده کرایون (مدادشمعی) در کشور است، طراحی های صنعتی خاص متناسب با آناتومی دست کودکان با اشکال مختلف برای این محصول صورت گرفته است و به صورت طراحی صنعتی مخصوص این شرکت به ثبت رسیده است. همچنین این محصول ماهیتی ما بین مغز مداد و پاستل روغنی داشته و عمر طولانی دارد و نمیشکند، که بسیار مناسب استفاده کودکان با سنین کمتر از 5 سال بوده است.

افتتاح خط تولید خمیربازی

1341

این واحد تولیدی شامل بخش های پخت ، استراحت فضای سرد (COOLING) فرم دهی، بسته بندی و مونتاژ می باشد. در بخش پخت از تکنیک خاص انتقال اتوماتیک پودر و ذوب محتویات مخازن استفاده و همچنین تخلیه به صورت رئاکتوری و انتقال به سردخانه به صورت اتوماتیک انجام می شود. تمامی تجهیزات بخش های واحد خمیر توسط متخصصین بخش ماشین سازی این شرکت طراحی و ساخته شده است که شامل طراحی و ساخت دستگاه سفره تا کن محصول خمیر بازی و شن بازی است .خمیر بازی باعث بالا رفتن قدرت خلاقیت کودکان شده و در تقویت عضلات آنها موثر است.لذا در بسته بندی های متنوع و مقادیر مختلف با ابزار های کمکی متفاوت و متنوع به بازار عرضه می شود.